Historie naší univerzity se datuje od roku 1954, kdy byla na jejím místě založena Vyšší pedagogická škola. Právě na jejích základech byla 28. září 1991 slavnostně otevřena Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, v té době tvořena pouhými 3 fakultami. Jednou z nich byla i naše fakulta, původně Fakulta sociálně ekonomická a životního prostředí. Již v 90. letech minulého století se naše fakulta stala významným činitelem v boji proti nezaměstnanosti v celém ústeckém kraji, který tou…
Historie naší univerzity se datuje od roku 1954, kdy byla na jejím místě založena Vyšší pedagogická škola. Právě na jejích základech byla 28. září 1991 slavnostně otevřena Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, v té době tvořena pouhými 3 fakultami. Jednou z nich byla i naše fakulta, původně Fakulta sociálně ekonomická a životního prostředí.
Již v 90. letech minulého století se naše fakulta stala významným činitelem v boji proti nezaměstnanosti v celém ústeckém kraji, který tou dobou procházel velkou transformací průmyslu. I dnes je FSE UJEP jedinou veřejnou fakultou se zaměřením na sociální a ekonomická studia v Ústeckém kraji. Hrdě poskytujeme vzdělání a výzkum v oblasti ekonomie a managementu, hospodářské politiky a veřejné správy, a také v oblasti sociální práce. Kromě bakalářských a magisterských studijních programů poskytujeme od roku 2016 i doktorský program Hospodářská politika a správa a čerstvě (od roku 2020) i doktorský program Regulace a behaviorální studia.
Hodnoty fakulty
Fakulta sociálně ekonomická UJEP ctí vzdělání a vzdělanost. Vzdělání jedince pro fakultu představuje komplexní soubor poznatků současného světa, soubor užitečných dovedností a výchovu k humanismu, toleranci a odpovědnosti. Fakulta vyznává inovativní, týmový a aktivní přístup. Ve své činnosti se řídí následujícími principy, které jsou vlastní akademickému prostředí a jsou všeobecně sdíleny studenty i zaměstnanci fakulty.
Respekt ke svobodě – Akademické svobody představují nezpochybnitelnou hodnotu zakotvenou ve vnitřních pravidlech fakulty. Tyto hodnoty jsou vyjádřeny zejména svobodnou výukou, svobodou tvůrčí činnosti a institucionální autonomií fakulty.
Respekt k zodpovědnosti – Každý student a zaměstnanec fakulty si je vědom odpovědnosti za důsledky svého konání. Fakulta je prostřednictvím svých studentů a zaměstnanců plně odpovědná za výsledky své vzdělávací a tvůrčí činnosti. Vzhledem k vnějšímu prostředí pak fakulta prostřednictvím své činnosti plně přijímá zodpovědnost aktivního účastníka v ekonomickém, sociálním a kulturním rozvoji regionu.
Respekt k dosahovaným výsledkům – Každý student i zaměstnanec fakulty plně využívá svou kapacitu k dosažení maximálního možného výkonu. Každý člen fakulty je za svůj odvedený výkon řádně a spravedlivě ohodnocen.
Respekt k jednotlivci i k celku – Každý student i zaměstnanec fakulty představuje jedinečnou individualitu se svými názory, možnostmi, cítěním i potřebami. Takto je každý fakultním prostředím respektován. Stejně tak každý člen fakulty cítí svou odpovědnost směrem k fakultě jako instituci, a svým konáním přispívá k jejímu rozvoji a posilování její pozice.