Betlémská je nejstarší průmyslovou školou v České republice a byla založena v roce 1837. Roku 1837 zřídila Jednota nedělní průmyslovou školu v Praze. Byla umístěna v budově Jednoty v Rytířské ulici, ale protože se hned na počátku přihlásilo 400 žáků, vyučovalo se i v Klementinu a v budově techniky v Husově ulici. Školu dne 8. března 1857 slavnostně otevřel jednatel Jednoty pro povzbuzení průmyslu v Čechách prof. K. Balling. Až v roce 1863 se škola přeměnila v samostatný ústav s přidruženým…
Betlémská je nejstarší průmyslovou školou v České republice a byla založena v roce 1837. Roku 1837 zřídila Jednota nedělní průmyslovou školu v Praze. Byla umístěna v budově Jednoty v Rytířské ulici, ale protože se hned na počátku přihlásilo 400 žáků, vyučovalo se i v Klementinu a v budově techniky v Husově ulici. Školu dne 8. března 1857 slavnostně otevřel jednatel Jednoty pro povzbuzení průmyslu v Čechách prof. K. Balling. Až v roce 1863 se škola přeměnila v samostatný ústav s přidruženým večerním a nedělním pokračovacím studiem. V roce 1873 byla škola reorganizována na denní dvouletou průmyslovou školu strojnickou a stavební s celodenním vyučováním. Roku 1882 byla škola po dlouhých průtazích konečně převzata do státní správy a stala se postupně školou jen s českým jazykem vyučovacím. V roce 1890, kdy se škola přestěhovala do tehdy nově vystavené školní budovy v Betlémské ulici. V roce 1920 byla pod tlakem průmyslové praxe uskutečněna reforma průmyslových škol. Důraz položila na praktické předvádění technických problémů, rozšířila učení dílenské a laboratorní a zvýšenou pozornost věnovala moderním pracovním metodám a jejich uplatnění ve výrobě. V poválečném období se změnila i základní struktura průmyslové školy. Koncem šedesátých let došlo k výrazné modernizaci zařízení školy. Bylo zavedeno ústřední vytápění budovy a zřízena školní jídelna.
V polovině osmdesátých let (1985) byla zahájena výuka výpočetní techniky a zpřístupněna pracovna vybavená prvními počítači. 150. výročí v roce 1987 bylo připomenuto mj. emisí pamětní medaile a vydáním sborníku. V roce 1988 pak proběhla rozsáhlá rekonstrukce vnějšího opláštění historické budovy. Politické změny v roce 1989 výrazně ovlivnily další vývoj školy. Škola se otevřela kontaktům se zahraničím, byly zahájeny výměnné pobyty žáků a učitelů škol v SRN a Dánsku. Od roku 1994 je na škole studium strojírenství organizováno ve dvou specializacích: zaměření počítačové CAD/CAM a zaměření ekonomické. V roce 1999 byla škola zařazena do sítě škol s titulem Autodesk Academia. Její studenti tak mohli získat stejnojmenný certifikát znalostí platný na území ČR. Od roku 2006 byla možnost certifikace rozšířena na mezinárodní platnost. Od r. 2005 byla škola zařazena v souvislosti s celostátní reformou do krajské sítě škol. V období 175. výročí své existence se nejstarší česká průmyslovka stále vyvíjí a úspěšně reflektuje měnící se potřeby doby. Avšak stejně jako v předminulém a minulém století i dnes, počátkem třetího tisíciletí, slouží naše škola témuž cíli: poskytovat svým žákům kvalitní technické vzdělání a odbornou přípravu, jako základ jejich profesní dráhy.